Cartermvandlen Cartermvandlen
  • 02-02-2022
  • Physics
contestada

Calculate the speed of a bowling ball that travels 6 meter(s) in 5 second(s). The speed is _______ m/s. (Answer to two decimal places.)

Respuesta :

abrehman2040
abrehman2040 abrehman2040
  • 02-02-2022

Answer:

Speed is 1.2 m/s

Explanation:

Formula for speed is

    S = d/t

Put values

   S = 6/5 = 1.2

Answer Link

Otras preguntas

No entiendo nada, you can help me ???? ​
In running a ballistics test at the police department, Officer Rios fires a 6.1g bullet at 350 m/s into a container that stops it in 0.32 min. What average forc
plz help find the ration of the areas of the squares pqrs to that of abcd where pq=9cm and ab=5cm​
Complementary angles are angles whose measurements add up to be 180 degrees True Or False
please help__________​
Which levels need to be correct for cells to function? Select four options.
How many pennies do you need to stack for them to be as tall as a 2,300 mm door? (1 penny = 1.52 mm)
Pls help me if you can! I’d really appreciate it:)
How might the population of grasshoppers be affected if the population of owl were to suddenly decrease
Scientific Breakthroughs Long ago, people could cook their food and heat their houses only by burning wood or coal. They weren’t able to work at night because t