rayosanais4198 rayosanais4198
  • 02-02-2022
  • Physics
contestada

What is the kinetic energy of 1000 kg car moving at a speed of 15 m/s?

Respuesta :

yafetteferi65 yafetteferi65
  • 03-02-2022

Answer:

Explanation:

KE =1/2mv²

KE =1/2(1000kg)(15m/s)²

KE = 500kg (225 m²/s²)

KE = 112,500 JJ

Answer Link

Otras preguntas

What is the measure of RS—?
Where did the Contras funding come from?
Spanish 1, Translate to Spanish. Brainiest if correct. Follow directions in Picture. 15 points.
I need help asap :):):)):)
What is change in supply
Which of these BEST describes why would Poland and East Germany were considered to be "behind the Iron Curtain" after World War II? A) Switzerland B) They were
What time is 16 minutes after one
The point P(x,y) lies on the terminal side of an angle e=3pi/4 in standard position. What are the signs of the values x and y? A: both x and Y are positive B:
How does a thick layer of algae growing on the surface of a pond affect the lives of other organisms living in the pond? Need an answer ASAP!!! EMERGENCY!!! Tha
Write an outline on what impact fast food has had on society