maryamdawood55 maryamdawood55
  • 03-01-2022
  • Chemistry
contestada

9. The chemical formula for the hormone testosterone
is C19H28O2(s). What is its molar mass?

Respuesta :

dt33183 dt33183
  • 03-01-2022

Answer:

288.19

Explanation:

C19 = 12.01 = 228.19

H28 = 1.00 x 28 = 28

O2 = 16 x 2 = 32

228.19 + 28 + 32 = 288.19

Answer Link
marivictayaban905
marivictayaban905 marivictayaban905
  • 03-01-2022

Answer:

288.431 g·mol−1

not sure

Answer Link

Otras preguntas

1. What are the next three terms in the sequence?-1 ,9 ,19 ,29 . . .A. 38, 37, 32B. 40, 51, 62C. 39, 49 , 59D. 38, 47, 562. What are the next three terms of the
How do I Stargaze? Please help :)
what is chemical energy?
What is the simplified answer to the problem 9+5r-9r??
can we store electricity from lightning?
and what is this A rock band has 5 members, and two fiths of the members play string instruments. Also, 0.4 of the members sing. Does the band have the same num
solve for x:    x to the negative 3rd power is equal to 27 over 64
What Is the Connection Between Sulfuric Acid and Hydrochloric Acid?
How do you divide with a two digit number? Like 183 850 divided by 48.
A cone has a diameter of 8 cm. and a height of 4cm.   If the height doubles then the volume is: a) four times largerb) three times as largec) Twice as larged) T