maryamdawood55 maryamdawood55
  • 03-01-2022
  • Chemistry
contestada

7. What is the molar mass of each of the following elements?
a) helium, He(s)
c) potassium, K(s)
b) manganese, Mn(s)
d) boron, B(s)

Respuesta :

dt33183 dt33183
  • 03-01-2022

Answer:

The molar mass of:

Helium = 4.00 g/mol

Potassium = 39.0983 g/mol

Manganese = 54.94 g/mol.

Boron = 10.81 g / mol

Explanation:

Helium = 4.00 g/mol

Potassium = 39.0983 g/mol

Manganese = 54.94 g/mol.

Boron = 10.81 g / mol

Answer Link

Otras preguntas

What were the people called who paid a penny to stand in front of the stage to see shakespeare’s plays?.
Which expression has like terms? 13c−13d 4+4y 8x2−4y2 8x−4x
If L, M and N are midpoints of the sides of PQR, PR = 46, PQ = 40, and LN=17, find each measure
pros and cons of min wage essay
Mettez au négatif 1.) Nous buvons de l'eau2.) Paul parle anglais born3.) Il y a quelqu'un dans la chambre 4.) Je vais toujours au marché avec mes parents5.) Tu
A real estate agent received 1.5% commission for a house that sold for $250,000. How much was the agent's commission? a. $3,750 b. $375 c. $37,500 d. $125,000
What two numbers multiply to get -40 and add up to get -3
Help, how do I do number 16??
Complete the statement: If 8 = m/4, then m - 12= Explain
What term is used to describe many overlapping food chains?.