teehartinegr
teehartinegr teehartinegr
  • 02-01-2022
  • Chemistry
contestada

How many moles of NaCl are there in 3.90 x 10^24 particles?

Respuesta :

bonniecoder bonniecoder
  • 02-01-2022

Answer:

6.48 moles

Explanation:

One mole of a substance is equal to 6.022*10^23 particles which is called Avagadro's number.

6.022*10^23 = 1 mole

3.90*10^24 = x moles

x = (3.90*10^24*1) / (6.022*10^23) = 6.48 moles

Answer Link

Otras preguntas

What might happen if a Forested area was replaced with an asphalt parking lot?
What is the exercise called when you are trying to identify an organization's risk health?
Which one it’s it?????????? I can’t seem to find the answer.
In a titration experiment a student uses 1.4 m hbr solution and the indicator phenolphthalein to determine the concentration of a koh solution.
John is convinced that his potato chip is in the shape of elvis's face. john is demonstrating _______.
social change is overwhelmingly positive for society True or False
If you were tp put together the lesson learned from the cases of anna, isabelle, and genie, you would correctly conclude that
Solve the simultaneous equation.[tex]4x - 3y = 7 \\ x = 13 - 3y[/tex]
Petra jogs 4 miles in 36 minutes. At this rate, how long would it take her to jog 10 miles?
Help me homework Thanks you for help