frederico4457 frederico4457
  • 03-12-2021
  • Chemistry
contestada

How many moles of ethane, C2H6, are present if the reaction conditions are 305 K, 1.3 atm, and 2.5 L of ethane, C2H6

Respuesta :

12651241
12651241 12651241
  • 03-12-2021

Answer:

n = 0.13 moles of C2H6

grams = 11 g of CO2

Explanation:

Answer Link

Otras preguntas

the circumference of a circle is 31.4cm. What is the area of the circle
Explain why the vertical line test is used to determine if a graph represents a function
Summary about the conservation of mass Help plzzz
4x+4y=-20 and -3x-12y=-60
Approximately 1,870,000 oz of gold went into the manufacturing of electronic equipment in a certain country in 1 year. This was 11% of all the gold mined in tha
identify the coefficient in the expression 12a+6
explain in detail how you can provide power to a desktop computer? "Mention all essential components needed and explain the use of each component".​
how many triangles can be made with all sides at 60 degrees
whats 3/7 5/6 and 4/5 from last to greatest
what's the slope intercept equation for (-4,1) and (8,-2)​