lherre4845 lherre4845
  • 01-12-2021
  • Physics
contestada

how much force is required to accelerate a 12 kg mass at 5 m/s 2

Respuesta :

jcherry99
jcherry99 jcherry99
  • 01-12-2021

Answer:

60 N

Explanation:

This is just Newton's Second Law

F = m*a

F = ?

m = 12 kg

a = 5 m/^2

F = 5*12 = 60 Newtons

Answer Link

Otras preguntas

Mrs.Traynor's class is taking a field trip to the zoo.The trip cost $26 for each student.There are 22 students in her class. Round each factor to estimate
What two factors affect the rate of acceleration of an object?
Whose unexpected reaction after one of George Whitefield's sermons demonstrated how powerful Whitefield's preaching style was?
There are 798 calories in six 10-ounce bottles of apple juice. How many calories are there in one 10-ounce bottle of apple juice
In previewing a magazine, what's likely to be the first step you take
which of the following was an accomplishment of metallurgists during the Gupta empire
The Scythians divided into what two branches?
7 2\3+ (5 1\6-1 5\9)
How does the U.S. Constitution reflect the principle of democracy? It creates a republic government, which is the same as democracy. Most of the people can elec
What shape is number : 3, 4, and 7