michaeltorres9856 michaeltorres9856
  • 01-12-2021
  • Physics
contestada

8. An airplane of mass 8500 kg dives has an altitude of 15,000 m. It then dives steeply to an
altitude of 11,000 m. What was the change in potential energy?

Respuesta :

ROTRUY
ROTRUY ROTRUY
  • 01-12-2021

Answer:

333.5 MJ

Explanation:

ΔV = m·g·Δh

     = 8500 · 9.81 · (15000-11000)

     = 8500 · 9.81 · 4000

     = 333 540 000

     ≈ 333.5 ·10⁶J = 333.5 MJ

Answer Link

Otras preguntas

what type of biomolecules is in bread/grains?
02. BASIC COUNSELLING SKILLS INCLUDE THE FOLLOWING EXCEPT:- A). CONCRETENESS B), EMPATHY C. PASSIVE LISTENING D). SELF DISCLOSURE​
Hello people ~What literary device has been used in, "maybe I've stormed out of every single room in this town." ?​
x²+x+7=0 O a The discriminant is -29. Because the discriminant is less than 0, the two roots are complex. The discriminant is 1. Because the discriminant is gre
If you give them enough time, they will reveal their secret themselves. Which of the underlined words in the sentence is a possessive case pronoun?
Solve the system of equations.
what is the best method to avoid getting spyware on a machine
11. Explain the importance of having a formal lease and reading it thoroughly before you sign
4. Which condition would not prove KML~JNL?
Why do bases dissociate in water? They are polar They are non polar They are ionic bonded They are covalent bonded