Sa5neyjIntpayna Sa5neyjIntpayna
  • 04-01-2017
  • Physics
contestada

A car travels 40 km in an hour. in the next two hours it travels 78 km. what is the average speed of the car?

Respuesta :

AndrewDawsonYT
AndrewDawsonYT AndrewDawsonYT
  • 04-01-2017
To work this out using the speed equation:
 
s = d/t

therefore,

d = 40000m    (km = 1000m) so, 40 * 1000 = 40000
t = 2h

s = 40000/2 = 20000m

s= 20kmh.
Answer Link

Otras preguntas

MArcomolecules quiz ???????????????????
PLEASE HELP ME PLEASE !!!!!!
Which leader moved his troops from the Battle of Brandywine into New York? A.) Arnold B.) Howe C.) Burgoyne
1.3 Are there rectangles with the same perimeter? Explain your answer.
A. List a few conflicts between the two religions of Roman Catholic and Eastern Orthodox. B. What were the two most significant differences between the two sec
Find the inverse function of y=5x. ​
A manufacturer produces dice in many different sizes. If the side length of the dice is double, then the volume of the larger dice is how many time the volume o
What is a Hurricane?
A farm stand sells oranges in three LB for 375 what equation represents the cost of C4P pounds of orange
How did the articles of confederation reflect or value the Declaration of Independence