Jammybobs Jammybobs
  • 03-11-2021
  • Physics
contestada

An object moves at 43m/s with 12018.5J of kinetic energy. Determine the mass of the object.

Respuesta :

Modhunter
Modhunter Modhunter
  • 03-11-2021
If kinetic energy = 1/2m square v
Therefore m=2(kinetic energy)/ squared v
M=2(12018.5J)/43x43
M=24,037J/1849m/s
M=13kg
Answer Link

Otras preguntas

How do you put 0.8918 as a fraction
What is one half added to three tenths
An oak tree that is 220 years old produced acorns at two different rates. Until it reached maturity, it produced an average of 900 acorns a year. However, once
Which words in the sentence make up the appositive phrase? The winner of the art contest was Tiffany, my youngest cousin. A. was Tiffany B. of the art contes
The area of a square field is 200 square feet. What is the approximate length of each side of the field? Round your answer to the nearest foot.
What unions were open to African Americans in the 1920s?
Why should mass not be represented by an arrow?
There are 6 pencils in a box. 3 of the pencils are red, 2 are blue and 1 is green. A pencil is taken out of the box without looking. What is the probability tha
A cable is lifting a construction worker and a crate. The weights of the worker and crate are 965 N and 1510 N, respectively. The acceleration of the cable is
what forces led Americans to declare war on Britain in 1812?