msariyanah05owwqdt
msariyanah05owwqdt msariyanah05owwqdt
  • 01-11-2021
  • Physics
contestada


A motorcycle accelerates from rest to 38 m/s in 5.0 s. What was the cyclist's average
velocity and how far did he travel during that time?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-11-2021

Answer:

Explanation:

V(avg) = (0 + 38) / 2 = 19 m/s

d = V(avg)t = 19(5) = 95 m

verify

a = (38 - 0) / 5 = 7.6 m/s

V(avg) = 7.6(2.5) = 19 m/s

d = ½(7.6)5² = 95 m

Answer Link

Otras preguntas

What is the discount of 97.99 83.30
If you flipped a penny 99 times and each time it came up heads, then the chance of the penny coming up heads again is ____ . 50% 1% 100% 25%
The metric unit of force is the A. newton. B. kilogram. C. gram. D. nanometer.
2+d=2-3(d-5)-2 Pls show work
CupCaking, a cupcake bakery, uses the equation below to determine the price of cupcakes, where y represents the total price in dollars and x represents the numb
How do you round 3,962 to the nearest hundred
What are 4 inventions from Mesopotamia?
what is 3,397 rounded yo the nearest thousand
Describe how the English-speaking population first came to Australia.
what is 3,397 rounded yo the nearest thousand