caileenhurley caileenhurley
  • 02-10-2021
  • Chemistry
contestada

How long does it take, in minutes, for light to reach Earth from the Sun, a distance of 1.560 x 10% km?

Respuesta :

priyodiptobasak
priyodiptobasak priyodiptobasak
  • 04-10-2021

Explanation:

distance = 1.560 × 10⁸ km= 1.560×10¹¹m

Speed (of light) = 3×10⁸m/s

time = distance/speed

=>1.560×10¹¹/3×10⁵ = 0.52×10⁶s = 52×10⁴ seconds.

hope this helps you.

Answer Link

Otras preguntas

one that calls Muslim worshipers to prayer
what is the greatest common factor of 65,143,and 169
What is the first thing Aslan does when he returns? A. He plays tag with Susan and Lucy. B. He takes Susan and Lucy home. C. He lets out a loud roar. D. He hunt
What is the volume of the composite figure shown? (Use 3.14 for π.) 1,282.17 ft 3 2,000.18 ft 3 1,988.26 ft 3 1,384.74 ft 3
true or false, Mendel discovered predictable patterns in the inheritance of traits ?
with which settlers did Native Americans mainly fight in the Powhatan wars
explain why it is not possible to draw a square that is not a parallelogram.
What are similarities between rotation revolution
What is the trinomial factor of 20t^2-13tv-15v^2
9.34 kL=____________dal.