picklemegan28 picklemegan28
  • 02-10-2021
  • Physics
contestada

A skateboarder with a mass of 60 kg moves with a force of 20 N. What is her acceleration?

Respuesta :

aniilshah101
aniilshah101 aniilshah101
  • 02-10-2021

Explanation:

Solution,

  • Mass(m)= 60 kg
  • Force (F)= 20 N
  • Acceleration (a)= ?

We know that,

  • F=ma
  • a=F/m
  • a=20/60
  • a=0.333 m/s²

So, her acceleration is 0.333 m/s².

Answer Link

Otras preguntas

help with this porfavoy
The price of a car was decreased by 10% to £729. What was the price before the decrease?
Plz answer now!!!! What is one thing the Mississippi River, the Appalachian Mountains, and the Rocky Mountains all have in common? They are all regions of inten
What are some solutions that could help prevent racial discrimination?
What is the difference between digital art and digital design?
Please Help !!!!!!!!!!!!!!!!
Hi guyz can you help me with this project I will mark you as brainlist I really need help on it pls help me and it should be about bag of tricks.Can u also send
17 more than twice Gail’s age
How do regional and international game and sport contribute to the development of regional and international relation?​
the answer doesn’t have to be long i just really need help