lilbit361974
lilbit361974 lilbit361974
  • 03-09-2021
  • Physics
contestada

A pencil has a density of 0.875g/ml. It has a mass of 3.50 g. What is the volume

​

Respuesta :

avachriss
avachriss avachriss
  • 03-09-2021

Answer:

V = 4 cm^3

Explanation:

Divide the mass by the density.

3.50g/0.875g/mL = 4cm^3

Answer Link

Otras preguntas

symptoms of alcohol poisoning
which line contains the point (1,-3) 1. 4×-y=7 2.2x+5y=4 3. 7x-y=15 4.×+5y=21
You have the _?_ to be courteous to other shoppers as well as salespeople. a. opportunity c. right b. responsibility d. sense
how to turn any drink into a gummy
Nathan had an infection, and his doctor wanted him to take penicillin. Because Nathan’s father and paternal grandfather were allergic to penicillin, Nathan had
chronic respiratory disease
Two sides of a triangle are 15 mm and 10 mm. The perimeter of the triangle is 35 mm. What's the third side?
The cell transport process that is opposite of the three pictured is called a. endocytosis. b. osmosis. c. exocytosis. d. phagocytosis.
flowers and their meanings
Which detail from Chaucer's "The Monk’s Tale" best demonstrates that Fortune is a "blind prosperity" that no one should trust?