naomiazubogu1 naomiazubogu1
  • 02-09-2021
  • Physics
contestada

What is the average speed of the car that traveled a total of 30.00 kilometers in 5 hours and thirty minutes

Respuesta :

discipulus
discipulus discipulus
  • 04-09-2021

Answer:

[tex]s = \frac{d}{t} = \frac{30(km)}{5.5hrs} [/tex]

Answer Link

Otras preguntas

Wages. JoAnn works in the publicity office at the state university. She is paid $10 an hour for the first 35 hours she works each week and $15 an hour for every
why did  the volcano explode
what It Trigonometry ?
How many midgets can sit in a clown car if the car can hold 4 clowns from door to door and 3 people from front seat to back seat. Two midgets fit across 1 clow
An ant sits on the back of a mouse. The mouse carries the ant across the floor for a distance of 10 meters. Was there work done by the mouse? Explain.
Help??? What is 3x+5x=67y?
7x+3y=22 4y=20 I need to know how to write this equation out with the answer
what are some reasons for limiting authority
7x+3y=22 4y=20 I need to know how to write this equation out with the answer
What two factors determine the state of rocks and metals Inside the earth?