iburnttheramen iburnttheramen
  • 02-09-2021
  • Biology
contestada

How long will a car that accelerates at a rate of
20 m/s2 need to accelerate to reach a velocity
of 80m/s?

Respuesta :

darrell235
darrell235 darrell235
  • 02-09-2021

Answer:

4 seconds

Explanation:

accelertion= velocity ÷ time

20= 80/t

20t=80

t=80/20

t=4 seconds

Answer Link

Otras preguntas

what was the most important factor in allowing the cities and villages to grow in egypt?
how do you simplify 15/32?
what is 1 and 1/6 minus 7/12 ?
Why Harriet Tubman is considered a Heroic Figure?
find the domain of a rational expression (x^2-16)(x-7) / (x+4)(x^2-49)
What is 9/36 equivalent to?
What did the New Nationalism program support? A: It favored consolidation of trusts and labor unions. B:It favored small enterprise and entrepreneurship. C:It f
how do you solve this problem? 6d=54;d=9
John wants to invest his savings in highly liquid investments. Which of the following financial assets serve this financial goal? stocks bonds money market fund
If the function y = 3x + 2 is translated 5 units up, which equation will best describe the new line?