nenitapia03 nenitapia03
  • 02-09-2021
  • Physics
contestada

You are traveling at 14 m/s for 20 seconds. What is your displacement?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 02-09-2021

Velocity = 14 m/s

Time = 20 s

Displacement = Velocity×Time = (14×20) m = 280 m

The displacement is 280 m towards the direction of motion.

Answer Link
zibahkeshiro
zibahkeshiro zibahkeshiro
  • 02-09-2021

Answer:280m

Explanation:

Ver imagen zibahkeshiro
Answer Link

Otras preguntas

Most teenage smokers who try to quit are successful True or False
What is the atomic number of an element that has six protons and eight neutrons?
The perimeter of a rectangle is at most 80 inches. The length of the rectangle is 25 inches. The inequality 80 - 2w > 50 can be used to find w, the width of
What is number 3.? Help me
Help quick! If X= -3 What is: 2 X + X = ( what is X cubed add X)
What was a root cause of the Containment Policy?
How do sex cells differ from other human cells?
How do you say bye in french?
What direction does the Tiber river flow?
While They Are With Us We Encourage Them To Develop Their Talents What Is The Passive Voice Of This Sentence?.