karmacheki68
karmacheki68 karmacheki68
  • 02-09-2021
  • Physics
contestada

1 point What is the weight of a 40 kg child on Earth (g = 10 N/kg)? * O 400 N 400 KG a 4N​

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 02-09-2021
  • Mass=40kg
  • Acceleration=10N/kg

[tex]\\ \sf\longmapsto Force=Mass\times Acceleration[/tex]

[tex]\\ \sf\longmapsto Force=40(10)[/tex]

[tex]\\ \sf\longmapsto Force=400N[/tex]

Answer Link

Otras preguntas

나는 그녀가 무서운 수 있지만 할머니를 사랑 Mean in english?
Which structure contains dna and regulates gene expression?
are 4.7 and 4.70 equivalent ? explain. ​
Choose the element that should not be on the list of general characteristics of classical music in the 20th Century.a.extremely diverseb.experimented with atona
pls only answer if yk it i’m giving best answer brainliest! Solve the equation for all values of x by completing the square: x^2+14x+45=0
Which alkaline earth metal has the smallest molar mass?
Which of the following is a destructive wave created by underwater earthquake activity? Faults Hotspot Mid-ocean ridge Tsunami
Can someone answer this question please answer it correctly if it’s corect I will mark you brainliest
Which statement is true about genetic technology?check all that apply
Potential energy is _____ energy. A. heat B. stored C. released