mufamadirambelani
mufamadirambelani mufamadirambelani
  • 01-09-2021
  • Chemistry
contestada

calculate the mass of:
6 moles of sulfur dioxide (SO2) molecules​

Respuesta :

1ORY1
1ORY1 1ORY1
  • 11-09-2021

Answer:

384g

Explanation:

Given in pic.

Have a great day!!

Ver imagen 1ORY1
Answer Link

Otras preguntas

How did President Bush respond to Hurricane Katrina? He sent the United Nations to maintain order and arrest looters. He visited crowded shelters to see conditi
please help me!!!!!!!! will mark brainliest
A teacher has a large container of blue, red, and green beads. she reports to the students that the proportion of blue beads in the container is 0.30. the stude
What is the area of the following figure if a = 13, b = 5, and c = 12?
please help me with this
What is the y-intercept of f(x) = 3x 2? a. (9,0) b. (0,9) c. (0,-9) d. (9,-9)
How did benjamin franklin’s actions support american victory during the revolutionary war?.
factorize 2x²-x²-x Please help me fast to solve this problem.​
please answer!! Use the parabola tool to graph the quadratic function. f(x)=3x^2+6x−24 Graph the parabola by first plotting its vertex and then plotting a seco
3. It is made up of tiny pieces of rock. It also contains bits of dead plants and animals that have decayed. Millions of living things, such as bacteria and fun