jstone8646 jstone8646
  • 01-09-2021
  • Physics
contestada

1. A body has a velocity of 72 km/hr. Find its value in m/s.

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-09-2021

72 Km/hr

= 72000 m/ 60×60 s

= 72000 m/ 3600 s

= 20 m/s

Answer is 20 m/s.

Hope it helps! Please do comment

Answer Link

Otras preguntas

Please help I’m almost done
What were the main ways people expressed their devotion to God?
Which of the following sentences correctly uses a pronoun to create emphasis? A He, Jacob Smith, studied for 10 hours. B He himself wrote the 20-page paper. C H
grapevine sessions are a part of a/an ________ team. A) X- B) virtual C) informal D) dream
Apply the appropriate mathematical operation to solve this fulcrum problem. Weight 1 = 150 lb Weight 2 = 300 lb. d1 = 15 ft.
For an office job, I need to pick three candidates out of a pool of 5. How many choices do I have​
Relationships between organisms can be helpful or harmful. Choose an example of each and explain them to me
Describe how the Great Depression was hard on Washington residents ​
1/4 + 1/2 divided by 3/8 I need the answer IMMEDIATELY!!! or im gonna get grounded ;-;
hi pls help me uwu i bad at hisorty Though he died along the way, Magellan is credited for leading the first ____ of the world.