ljay59893 ljay59893
  • 04-08-2021
  • Physics
contestada

If you jump off a 5 m diving platform how long will take you hit the water

Respuesta :

machmillerg
machmillerg machmillerg
  • 04-08-2021

Answer:

t = 1.0s

Explanation:

^d = v_0*t + (1/2)*a*t²

(5m-0m) = 0m/s*t + (.5)(9.81m/s²)*(t)²

5m = (4.905m/s²)*t²

t² = 1.01937s²

t = √1.01937s²

t = 1.0s

Answer Link

Otras preguntas

which of the following equations defines a line that passes through the points (-2,7) and (6,-9)
Helpppppppppp please
How to find surface area of a right triangular prism to the nearest whole number? Base:10m Height:6m Length:16m Hypotenuse:11.6 m Answers: A)502m^2 B
When the Space Race began, the United States realized that the USSR could use rockets to carry nuclear weapons. the Soviets could get to the moon first. its tec
What best illustrates the Politburo? It was the ruling legislative assembly of Bosnia. Saddam Hussein was the dictator. Mikhail Gorbachev was the youngest ruli
Of the following, who was not a composer? A. Machaut B. Perotin C. Leonin D. Charlemagne
What would happen if there were no germ-line mutations or genetic recombination possible in a population? (2 points) Genetic variation would have to come fro
Helpppppppppp please
help please! detailed would be great!
help please! detailed would be great!