delgadodaisy34 delgadodaisy34
  • 03-08-2021
  • Chemistry
contestada

how many mols of nh4cl are present in 279.0ml of a 0.975 M nh4cl soution?

Respuesta :

Abhinavgeats98
Abhinavgeats98 Abhinavgeats98
  • 03-08-2021

Answer:

how many mols of nh4cl are present in 279.0ml of a 0.975 M nh4cl soution?

Answer Link

Otras preguntas

The amount of mass an object has per its volume is known as ___________. Select one of the options below as your answer: a. pressure b. weight c. density
The following data values represent a population. what is the variance of the values
What British practice was a violation of neutral rights?
Solve the system using the method of your choice: y = 3x – 4
Drugs are substances that cause a change in a person's physical but not mental state.True or Flase
Which is required for the light-dependent reactions in photosynthesis to occur? H2O ATP NADPH CO2
What is not a way to create tension in a plot?
What happened that makes the French Revolution historical?
What were the effects of the Magna Carta on English government?
The following are angles in a convex quadrilateral: Angle A = 34 degrees Angle B = 108 degree Angle C = 65 degrees What is the measure of the missing angle?