patrickmulbah93
patrickmulbah93 patrickmulbah93
  • 04-07-2021
  • Physics
contestada

A body of mass 450g changes it speed from 5ms¹ to 25ms¹. what is the work done by the body?​

Respuesta :

kushm6652 kushm6652
  • 05-07-2021

Answer:

135J

Explanation:

So we know ΔKinetic Energy= ΔWork

Kinetic energy=1/2mv²

So Kf-Ki=ΔK

ΔK=1/2*0.45(25²-5²)=135J

135J=ΔWork

Answer Link

Otras preguntas

The Russian victory at this city in the winter of 1942-43 was the beginning of their successful march toward Berlin. help 10 min plzz
What equipment do you need in a medical clinic, that has a lab, and what equipment should be in a medical lab in a clinic
[Simple points]: How does the tendon help move the muscles
Please answer this correctly
how do conditions during a temperature inversion differ from normal conditions?
How would I solve; A bakery has 456 dozen cookies. How many individual cookies are there ?
Why did many southern states dislike Abraham Lincoln so much ?
Why did islam split into two similar but opposing groups
How to solve 3x+12-6x<-9
The formula to convert °C to °F is: °F = 32 + °C x 9 ÷ 5 The temperature of the water in a sports centre's swimming pool is 27° C. What is the temperature of t