pininitaymaximiliano pininitaymaximiliano
  • 04-06-2021
  • Physics
contestada

A bullet has a mass of 0.0042kg. The muzzle velocity of the bullet coming
out of the barrel of the rifle is 993m/s. What is the KE of the bullet as it
exits the gun barrel?

Respuesta :

dawitbrhane438
dawitbrhane438 dawitbrhane438
  • 04-06-2021

Answer:

KE= 1/2mv^2= 1/2*0.0042kg*993m/s= 2.0853joule

Answer Link

Otras preguntas

what's 187 divided by 7?
Select the correctly punctuated sentence. -The men's choice of television program didn't agree with the Williams's or the childrens'. -The men's choice of telev
what is 12.09 and 9.88 rounded to the nearest hundreth
what is 12/75 as a decimal
Which sentence is a run-on sentence? A. Most humans eat around 3 to 5 pounds of food every day. B. A blue whale eats up to 6,000 pounds of food per day, which i
Which letter represents the direction of the centripetal force?
is 14.5% equivalent to the decimal 14.5
what is 10 to the 3rd power x n = 630
what is 25/1000 reduced
1/2r + 2(3/4r - 1) = 1/4r + 6