Mpilophillips Mpilophillips
  • 04-06-2021
  • Physics
contestada

Q2 A source of frequency 500 Hz emits waves of
wavelength 0.2m. How long does it take the waves to
travel 400m?

Respuesta :

Ritmeks
Ritmeks Ritmeks
  • 09-06-2021

Answer:

4 secs

Explanation:

The first step is to calculate the velocity

V= frequency × wavelength

= 500× 0.2

= 100

Therefore the time can be calculated as follows

= distance/velocity

= 400/100

= 4 secs

Answer Link

Otras preguntas

Brown I and Brown II worked to do what? Segregate Public Schools Segregate Transportation Desegregate Transportation Desegregate Public Schools
Simplify the following.a)3 xa x 2 x bb)сх сc) 2y4 x 5yd) 3gh? x 4gºh​
sHow will would you explain earthrevolution and its effects to youLearners.​
Consider the equation 1/4(x – 5) = (y – 2)^2. What is the equation of the directrix? A.) x = 4.0000 B.) x = 4.7500 C.) x = 4.6250 D.) x = 4.9375
This is agree or disagree I need help ASAP!!
How many molecules of the compound are there?
What is the ecological term for an organism that converts sunlight into chemical energy? a. Herbivore b. Detrivore c. Carnivore d. Producer
uh...help?.....please?
SOMONE PLEASE HELP ME PLEASE
How many atoms of Pb are there?