sophieeeriv
sophieeeriv sophieeeriv
  • 03-06-2021
  • Chemistry
contestada

please help asap :(

please help asap class=

Respuesta :

helper27738
helper27738 helper27738
  • 03-06-2021

Answer:

6.32g

Explanation:

The mass of 1 mol of K is 40g, and the reaction needs 2 moles of K to produce 2 moles of KCl, so it needs 80g of K to produces 151g of KCl.

So you make a rule of three:

x = 3.35•151/80

x = 6.32g

Answer Link

Otras preguntas

What was one major outcome of the 1884 Berlin Conference?​
The total mechanical energy of a basketball is 450 J. If the kinetic energy is 226 J, what must the potential energy be?
Which of the following is not an example of​ third-degree price​ discrimination? A. Reservation pricing for each consumer. B. Discounted movie tickets for senio
Find x and y Show all the work
Please help me with these two questions I am having trouble
The grasslands of central Asia are similar to our Great Plain here in the U.S. True False
help I don't know what to pick
Find the Perimeter of triangle ABC and triangle XYZ.
True or False. Judo involves a team of 7 to 11 players? O A. True ов. False
in the diagram below given that XY = 30cm, XZY =30° and YZ = x, is it possible to solve for x using the theoram of pythagoras​