laizuakter1985 laizuakter1985
  • 03-06-2021
  • Chemistry
contestada

what is the volume of 72g of copper has a density of 9/cm 3
​

Respuesta :

Studier736 Studier736
  • 03-06-2021
volume = mass /density
v=72/9=8
so the density is 8g/ml
Answer Link
rajbanshinikhil128
rajbanshinikhil128 rajbanshinikhil128
  • 03-06-2021

Answer:

8cm³

Explanation:

density = mass/volume

or volume = mass/density

= 72/9

= 8 cm³

Answer Link

Otras preguntas

y'=[tex]\frac{-2x+2y+1}{x-y+1}[/tex]
m - 75 = 55,m = ? 80 points
HELP APPRECIATED PLEASEEE WILL GIVE BRAINLIEST !!!
why do u have to go to college
The equations of four lines are given. identify which ones are perpendicular. line 1: y=2 line 2: y=1/5x-3 line 3: x=-4 line 4: y+1=-5(x+2)
A horseback rider travels 2 miles in 12 minutes. At this​ speed, how long does it take to travel 3 ​miles? Use the equation d​=rt, where d is​ distance, r is​ r
Please answer the question 20 points and brainelest
Describe why the atoms Na and Cl would form an ionic bond
what was the basis of many indigenous religions in sub-saharan africa?
What shape is the graph produced by a force vs acceleration graph?