stafansalvatore1107 stafansalvatore1107
  • 02-06-2021
  • Biology
contestada

Calculate the density of a mineral sample that has a mass of 12 grams and volume of 1.23 cm.

Respuesta :

saifuf12
saifuf12 saifuf12
  • 02-06-2021

Answer:

[tex]density = \frac{12}{1.23} \: then \: d = 9.756097 \: \frac{g}{cm} [/tex]

Answer Link
Rachael104
Rachael104 Rachael104
  • 02-06-2021
density= mass/volume
density = 12/1.23
= 9.76g/cm3
Answer Link

Otras preguntas

What is the interquartile range if the data set? 5,911,13,16,16,19,21
Daniel had 25 to spend at the fair if the admission to the fair to s 4 and the rides cost 1.50 each write an inequality that represent Daniels situation
What would be the difference between the values of both 7's in number 907871390
PLEASE HELP [Area & Circumference]
How to divide a decimal by a whole number to get a percent
photosynthesis and cellular respiration are processes that create what for the cells​
What is the best way to manage oil transport on waterways
Parul attempted to solve an inequality but made one or more errors. Her work and the graph she drew are shown below.
Start with x^2 + 4x = 12 and complete the square, what is the equivalent equation? A) (x + 2)^2 = 16 B) (x + 2)^2 = 14 C) (x + 4)^2 = 16 D) (x + 4)^2 = 28
_______ Is the idea that all living things on Earth are related, they descended from a common anscestor.