dulmi
dulmi dulmi
  • 01-06-2021
  • Chemistry
contestada

find the no of atoms of Fe in 2 moles of Fe
​

Respuesta :

spectrojamz
spectrojamz spectrojamz
  • 01-06-2021

Answer:

1mole of any substance contains 6.022x10²³atoms

2moles of Fe will contain

2x6.022x10²³atoms = 1.204x10²⁴atoms.

Have a Great day!

Answer Link

Otras preguntas

Aristotle believed that the earth is made of permanent, non-perishable matter he called aether. true false
A real estate broker sold your house for$72,000. The broker's commission was 6% of the selling price. How much would you get for the house after the commission
an athletes diet should consist of
Write a definition of the word conductor, as found in a Music book: Science book:
The sale of government owned business to private investors in known as options 1.capitalization 2.divestiture 3.privatization 4.acquisition
functions of the jse in details
p = 2l 2w solve for p, if l = 10 and w = 8
What was the result of middle class Americans moving moving to the suburbs of most cities
statistics 1. In the United States, approximately 8% of men suffer from color blindness. a. Choose two men at random. What is the probability that both are c
A trip takes 7 3/4 hours and 2/3 of the trip is done how much longer to the end of the trip