blackagedangle blackagedangle
  • 01-06-2021
  • Physics
contestada

the magnetic field 0.100 m from a wire is 4.20x10^-5 T. what is the field 0.200 m from the wire

Respuesta :

ashraful4005 ashraful4005
  • 06-06-2021

Answer:

Your answer is given below:

Explanation:

Ver imagen ashraful4005
Answer Link

Otras preguntas

A train moving at a constant speed of 55.0 km/h moves east for 35.0 min, then in a direction 55.0° east of due north for 10.0 min, and then west for 45.0 min. w
Margarita Island is located _____. northwest of Peru northwest of Venezuela northwest of Panama northwest of Chile
Where does most air pollution in the United States come from?
How to solve the problem step by step.
The compound HA is an acid that is soluble in water which of the beakers in the picture shows HA behaving as a weak acid in water?
In act iv, whose family does macbeth have killed? *
Which value of m satisfies the inequality 170 − 7m > 99
Pentagon RSTUV is circumscribed about a circle. What is the value of x if RS = 6, ST = 9, TU = 7, UV = 15, and VR = 14?
For hydrogen, what is the wavelength of the photon emitted when an electron drops from a 4p orbital to a 2s orbital in a hydrogen atom?
The table below shows the values of y for different values of x: x y 0 0 1 8 2 16 3 24 Which equation shows the relationship between x and y? x = 8y y =