starjeb8 starjeb8
  • 01-06-2021
  • Physics
contestada

A car sitting at rest begins
accelerating at 2.40 m/s2 for
15.0 seconds. How far has the
car gone?

Respuesta :

wassayhassan07
wassayhassan07 wassayhassan07
  • 01-06-2021

Answer:

It's 2km

Explanation:

a=2.40

T=15s

Speed=2.40*15

//. =36km/h

Distance=S*T

//. =36*15

//. =540m

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following is an example of the endocrine system directly interacting with the nervous system? A. The vertebra protect the spinal cord from injury.
what core values shape America government?​
help me to get a chance for a brainleist!!!
5) which expression is equivalent to(3x² - 6x - 12)A) X²-2x - 4 B) x² + 5x - 8 C) 2x²- 4x - 8 D) 2x² - 5x - 4​
how do you convert centimeters to square millimeters?
The LCM of 11, 8, and 12 is
What is the slope of the line between the points (1, -2) and (-3, 1)?
Jennifer has been highly unproductive at work for the last few weeks and is counseled regarding organizational policies and rules by her supervisor. She is then
give the half reaction method of basic medium mno4 - + I give out mno2 + I2​
Where are The electrons generated from the Krebs cycle are transferred to