aydenbourne
aydenbourne aydenbourne
  • 03-12-2016
  • Physics
contestada

Mass = 567.5 g Volume = 50.0 cm3 What is the density of lead? 1.135 g/cm3 11.35 g/cm3 113.5 g/cm3 1,135 g/cm3

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 04-12-2016
Density = mass / volume So density =567.5/50 = 11.35 g/cm3.
Answer Link
snowflake972007
snowflake972007 snowflake972007
  • 26-01-2021

Answer:

b

Explanation:

Answer Link

Otras preguntas

are these answers right?
When do we vote for president?
In the next five years, from which source do you think most people will purchase a GPS? Why?
Complete the analogy. Remember to find the relationship between the two pairs of words and then determine the word to complete the analogy. Middle East is to Ar
Convert the following point-slope form equation to slope-intercept form: y-2 = 3(x-2)
Last one for the day uwu
Which inequality is true? –1.5 > –0.5 Negative one-half –2.5 < –2 Negative 1 and one-half
What was the original government of the Virginia Colony? WILL GIVE BRANLESTY Virginia Articles Virginia Declaration of Independence Virginia Constitution Virgin
i need help plz do each problem
What do you think my personality is? A: Nice B: Mean C: Macaroni and Cheese D: Road