Cylkarh8eab6ayeli Cylkarh8eab6ayeli
  • 01-12-2016
  • Physics
contestada

A 500-kg elevator is pulled upward with a constant force of 6500 n for a distance of 50.0 m. what is the work done by the 6500 n force?

Respuesta :

shamim shamim
  • 04-12-2016
we know
work=force*distance=6500*50=?
plz tell me the result !
and feel free to ask if u hv any more confusion
Answer Link

Otras preguntas

Consider two linear transformations y = T(x) and z = L(y), where T goes from R^m to R^p and L goes from R^p to R^n. Is the transformationz = L(T(x)) linear as w
what does como eres tu mean in spanish?
let g(x)=x-3 and h(x)=x^2+6 find (h o g) (1)
When MgCO3(s) is strongly heated, it produces solid MgO as gaseous CO2 is driven off.Does the oxidation number of carbon change upon the formation of CO2?
If 52 x equals 7800 y what does 1 x equal? What is the maths equation?
let f(x)=2x-3 and g(x)= -x^2-1 find ( g o f) (x)
what does como eres tu mean in spanish?
find the amplitude, period, and phase shift of the function defined by: y=3-2cos(3x+pi)
find the amplitude, period, and phase shift of the function defined by: y=3-2cos(3x+pi)
An ice cube is dropped into boiling water. How will heat flow between the water and the ice cube?