uttamjamshed23
uttamjamshed23 uttamjamshed23
  • 04-05-2021
  • Spanish
contestada

if V=120V I=4A then R=?​

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 04-05-2021

Here's the solution,

According to OHM's law :

[tex]V = I R[/tex]

where,

  • R = Resistance
  • I = current
  • V = potential difference

=》

[tex]120 = 4 \times R[/tex]

=》

[tex]R = \dfrac{120}{4} [/tex]

=》

[tex]R = 30 \: ohms[/tex]

Answer Link

Otras preguntas

Engineers were planning to install decorative columns made of marble, of density 2560kg/m cubed, in front of a building. The columns were 2.72m tall and of radi
PLSSS HELP IM DESPERATE!! Which number line represents the solutions to -2x| = 4? O 2o 2 4 6 & 10 -i0 -862 0 2 4 6 & 10 -10 -8 -6 -4-2 0 2 4 6 8 10
Maintain and describe brieflythe properties ofrocKS.​
What is the measure of z G?
(a) Complete the table of values for y = 6 - 4x. Please help ❤️
Ben's earnings for work he did from Monday through Saturday were: $78, $94, $115, $108, $67, $78. What was his average daily pay for the days he worked?
A japanese ink painting titled Winter Landscape by Sesshu Toyo.How does the artist create a cold feeling in the painting above?
The 14 and 15 amendments did not apply to ?
what is a volt as applied in physics ​
First term: 2 3/4 sixth term: 3 7/12