shrestharachana098
shrestharachana098 shrestharachana098
  • 03-05-2021
  • Physics
contestada

A car was running in the velocity of 72km/h. What will be its velocity after 5s if it's acceleration is -2m/s^2 ?​

Respuesta :

arashkhan468
arashkhan468 arashkhan468
  • 03-05-2021

Answer:

10m/s

Explanation:

a = v- u/ t

=> v = at + u

= -2 × 5 + 20

= 10m/ s. ( 72 km/ h = 20 m/ s)

Answer Link

Otras preguntas

How did the Constitution overcome the weaknesses of the Articles of Confederation?
What's the area Plz I need help
the feature not associated with a monastery is_.A. a refectoryB. an abbeyC. a churchD. a clerestroy​
An urn contains 6 red, 5 blue and 2 green marbles. If 2 marbles are picked at random, what is the probability that both are red?
m 1 N= 1 kg m 82 Acceleration = m/s2 PLEASE HELP MEE ?!?!?
Which of the following interactions are considered harmful? Mark ALL that apply. a Mutualism b Parasitism c Commensalism d Predation e Competition
what is an inequality?​
A fish swims upstream a distance of 16 miles in a river with a current of 3 miles per hour. The fish returns swimming downstream the same distance. The roundtri
Consider the point p=(1,4) and the line y=2x+8 Equation in slope intercept form that passes through P and is parallel to the line
2x - y = 17 x- y = 10