jessicagpeters777
jessicagpeters777 jessicagpeters777
  • 02-05-2021
  • Chemistry
contestada

A body of mass 0.5kg is thrown vertically upwards
from the ground with an Initial velocity of 80.m/s
Calculate
" the potential energy at B 80.0cm above the ground​

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 02-05-2021

Here's the solution,

we know,

potential energy = mgh

where,

  • m = mass = 0.5 kg
  • g = acc due to gravity = 9.8 m/s²
  • h = height = 0.8 m (80 cm)

So,

=》

[tex]p.e = 0.5 \times 9.8 \times 0.8[/tex]

=》

[tex]p.e = 3.92 \: \: joules[/tex]

Answer Link

Otras preguntas

Two negative integers are 8 units apart on the number line and have a product of 308. What equation could be used to determine x
Nanny's voice and concerns in her speech to Janie.
A) NO CHANGE B) Over 18,000 feet tall – C) over 18,000 feet tall, D) over 18,000 feet tall;
Find the length of the arc shown in red
Please hurry it’s urgent Thank you for your time
How are Mercutio and Benvolio different in their expressed perspectives at the start of this scene? A) Mercutio wants to avoid trouble, while Benvolio wouldn'
What is the angular momentum of the disk about the axle?
Simplify the square root of 7+2 So 7+2 is inside the quare root
Please help!! A line passes through the points (10,1) and (-8,5). What is the slope of a line that is parallel to that line?
Researchers use a _____ to guide an electrode to a specific region in the brain.