jblewusi2
jblewusi2 jblewusi2
  • 01-05-2021
  • Physics
contestada

an object is moving at 60m/s and has a mass of 5 kg what is its momentum​

Respuesta :

rose2590
rose2590 rose2590
  • 01-05-2021

Answer:

300

Explanation:

the momentum is 300

p=mv

p=5×60

5×60 =300

Answer Link

Otras preguntas

Please answer:If a stadium holds 60000 people.1. If the stadium is 2/3 full, how many people are there?2. If the stadium is 3/4 full, how many people are there?
A particle travels in a circle of radius 82 cm and with a centripetal acceleration of 4.7 m/s2. How long does the particle take to complete one revolution?
find the point on the y-axis that is equidistant from (6,1) (-2,-3)
in a parallelogram one angle is 9 times the size of another. find the measures of the angles
List all the commonwealth games mascots from 1982-2014
Convert the general form of the circle given into standard form. 2x^2 + 2y^2 - 20x - 8y + 50 = 0
graph y=3sinx and y=sin 3x on the same axes. label the graph of each function.
india takes the two hour train ride from minneapolis to chicago every dummer to visit her grandparents. The train traveled 44 7/16 (thats a mixed number) mile
Find the length of the radius of the following circle. (x + 2)2 + y2 = 10
Describe a pattern in the sequence of numbers. Predict the next number. 1) 1, 2, 6, 24, ___ 2) 0, 3, 8, 15, 24, ___