racquellr racquellr
  • 04-04-2021
  • Chemistry
contestada

How many atoms of Bi are there in a 41.8 g sample?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 04-04-2021

Answer:

The number of particles in the 41.8g sample of Bismuth is 12.044 × 10²³

Answer Link

Otras preguntas

The water in a 2500-L aquarium contains 1.25 g of copper. Calculate the concentration of copper in the water in ppm (remember 1 L H2O=1 kg).
how is a government effective?a. If citizens fulfill their dutiesb. If citizens run for officec. If citizens voted. If citizens attend civic meetings
Select the best revision of the sentence to ensure pronoun-antecedent agreement. Half of the tigers at the zoo eat raw meat at their noontime meal. Half of the
BRAINLIEST The Holocaust is recognized as theAend of the war in Europe in 1945.Bpersecution of Jewish people by the Nazis during World War I.Cmurder of millions
which expression simplified to that
If 3^b/3^6= 3^3, then b=
Do different volumes of water have the same density? Why or why not?
The upper-right number on a check that helps you keep track of checks written is called a(n).
Which type of molecule is used by organisms to store and transmit genetic information?
Select all of the equations that represent linear relationships. 5+2y = 13 y = x +7 y-5 = 2(x - 1) x=4