nickbarrales1 nickbarrales1
  • 02-04-2021
  • Physics
contestada

If 600 J of work was done to move a 40 kg object 8m how much force was applied to the
object?

Respuesta :

OverpoweredNoob
OverpoweredNoob OverpoweredNoob
  • 02-04-2021

Answer:

75 N

Explanation:

W = 600 J

x = 8 m

Plug those values into the following equation:

W = Fx

600 J = F(8m)

F = 75 N

Answer Link

Otras preguntas

Four movie tickets cost $26.00. How much do seven movie tickets cost?
7(m-12)=5m a) -7 b) 6 c) 42 d) -42
how is jrotc different today from 100 years ago
Which of the following is an example of improved functioning as related to the benefits of muscular strength and endurance training? a. having stronger bones b
66.15 divided by 0.63
SOMEONE PLEASE HELP ME ;( Your teacher asked your class to describe a real-world situation in which a y-intercept is 100 and the slope is 5. Your partner gave
Was basketball and baseball invented in the northeast region
which island did japan want to occupy to strengthen its position in the pacifc
The water cycle is also referred to as the _______ cycle. A. oxygen B. hydrologic C. hydrogen D. watershed
What is -3 and 5/7 expressed as an improper fraction?