yeetishkewl yeetishkewl
  • 01-04-2021
  • Physics
contestada

If a car is moved 10 meters and 3 Newtons of force is needed to move the car, what amount of work has been done?

Respuesta :

Silem2020
Silem2020 Silem2020
  • 01-04-2021

Answer:

Work=30J

Explanation:

Work=F*x

F=3N

x=10m

Work=3*10=30J

Answer Link

Otras preguntas

A dangling modifier is a A. detail that provides information about the wrong subject. B. word that's unnecessary to the rest of the sentence's meaning. C. gr
A store receives a shipment of 5,000 mp3 players. in a previous shipment of 5,000 mp3 players, 300 were defective. a store clerk generates random numbers to sim
How does the surface area to volume ratio limit cell size?
Solving a system of linear equations using the substitution method. 5x+4y=-26 5-x=-6y
Solve the system using substitution. X+Y=8 Y=3X A. (4,12) B. (2,6) C. (1/2, 3/2) D. (-4,-12)
What kind of chemical reaction occurs when fossil fuels and biomass are burned? What is produced in addition to energy?
How was the electoral college established?
Which one of the following choices best represents a sign of heat syncope? A. Victim is disoriented and unresponsive B. Victim is dizzy or faints C.
Mi madre va ________ mercados. a. a los c. a las b. al d. de los
How the entrenched system of zaibatsu contributed to increased nationalism and move toward militarism in japan?