mattlicht22 mattlicht22
  • 01-04-2021
  • Chemistry
contestada

N2 + 3 H2 – 2 NH3 How many moles of nitrogen (N2) are required to get 6
moles of ammonia (NH3)? *

Respuesta :

ederalorena8
ederalorena8 ederalorena8
  • 13-04-2021

Answer:

N2 + 3H2 → 2NH3. 14 moles a. If 6 mol of H2 are consumed, how many moles of NH3 are produced? ... a 3 mol H₂. 4. How many moles of nitrogen are needed to make 11 moles of NH3? Il mol NH₃ x Imol Na = 15.5

Answer Link

Otras preguntas

describe and correct the error in finding the solution.​
What is the equation of this line? Please Help Y=4x Y=-1/4x Y=-4x Y=1/4x
where are you most likley to conduct most of your research
Find the value of x and y
Which one of these transformations move by sliding in any direction? A.Translation B.Rotation C.Reflection D.Dilation
to this expression? 7(3x+6)-18
Question 4 (1 point) Justinian's Code was a book of laws that provided the foundation for rights thr True O False Question 5 (1 point)
Write an algebraic expression in simplest form that represents the purchase described below. Use the information provided: Cat toy $4 Cat food $12 Litter box $
The picture shows a 3-D model of a virus called a bacteriophage. Bacteriophages can infect In what way are the bactenophage and E. coli alike? F. They contain a
-5/4 into a mixed number Help me pls