CreeperReaper10
CreeperReaper10 CreeperReaper10
  • 01-04-2021
  • Chemistry
contestada

A 55 kg person on Earth has the __________mass on the moon.

Respuesta :

roselovely157
roselovely157 roselovely157
  • 01-04-2021

Answer:

89.1 N

Explanation:

W = m gm = 55.0 x 1.62 = 89.1 N

Answer Link

Otras preguntas

What do you think would be the most frustrating or difficult part of dna analyst?
AC is tangent to circle O at A. If mBY =24, what is m
Why did the Spanish want to colonize Latin America?
my computer have black spots and line
"which characteristic of effective citizenship best describes what president coolidge is referring to? a.voting b.tolerance c.patriotism d.volunteerism"
how much would 500 invested at 4 interest compounded continuously be worth after 7 years round your answer to the nearest cent?
Apply the distributive property to factor out the greatest common factor. 35+50=
ashley rode at a constant speed for the first 4 minutes of her trip. What was her constant speed?
A circle has a circumference of 144π. What is the radius of the circle?
Given a circle with measures of (C, d, and r) and a circle with measures of (C', d', and r'), what is r if C C' = 5 and d' = 20?