jacobulch6 jacobulch6
  • 01-04-2021
  • Physics
contestada

1. What is the mass of an object moving at 13 m/s and having 3042 J of kinetic energy?​

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 12-04-2021

Answer: 36 Kg

Explanation:

Ke= 1/2MV^2

Plug in the kinectic energy (3042 J) and solve for M.

3042= 1/2 (M) (13^2)

M= 36 Kg

Answer Link

Otras preguntas

In the product 6o2, what does the coefficient mean?.
What volume does 0.03 mol of N2 gas occupy at a temperature of 176°C and a pressure of 269 mm Hg?
What is one reason John Brown could be considered a hero and one reason he could be considered a villain?
Translating Inequalities into Words Which phrases can be used to represent the inequality? Check all that apply. One-half + k greater-than 18
I need to know the answer quickly.
What is the relation between electric intensity dn flux
how paraphrase this quotes? "often procrastination stems from a real or imagined fear or worry that is focused not so much on the thing you are avoiding, but it
if x= -2what is f(x)= -x²+5​
Which sampling technique is MOST LIKELY being used? Data is collected from every 20th student on a list of the entire school population
Which sequences are geometric sequences? Check all that apply. Use the graph to answer the questions. The domain of the sequence is the set of . The common rat