mistiann
mistiann mistiann
  • 01-04-2021
  • Chemistry
contestada

CaC2 + 2H2O ⟶ C2H2 + Ca(OH)2

How many moles of water are needed to produce 56.8g C2H2?

Respuesta :

keijosalonen
keijosalonen keijosalonen
  • 01-04-2021

Amount of moles of water is 4.36 mol

Explanation: M(C2H2) = 2·12.01 + 2·1.008 = 26.036 g/mol

Amount of substance is n= m/M= 56.8 g / 26.036 g/mol= 2.18159 mol

Water is needed 2·2.18 mol = 4.36 mol

Answer Link

Otras preguntas

Ordering numbers decimals 4.5 4.05 5.4 5.45 5 least to greatest
elon musk age now in 2024
Four numbers have a mean of 9 and a median of 6. The four numbers are 2,5,a,b. Find the value of a and b
from her eye, which stands 1.72 meters above the ground, myesha measures the angle of elevation to the top of a prominent skyscraper to be 19 degrees. if he is
Sarah has a bag of 50 rubber bands in different colors. She pulls out a rubber band, records its color, and then puts it back into the bag. Sarah records 4 bro
What is the pronunciation of the word "gaudy"?​
PLEASE HELP ILL GIVE 50 POINTS LOOK AT THE PICTURE
I’m cheating and I like it
Among of the following one has lowest ionization energy A. Mg B.Al C. Na D.Ar
which food is the temperature danger zone tdz