briannaa2440 briannaa2440
  • 04-03-2021
  • Physics
contestada

A 1400-kg car is moving at a speed of 35 m/s. How much kinetic energy does the car have (in Joules)?

Respuesta :

carolinebukola
carolinebukola carolinebukola
  • 09-03-2021

Answer:

857.5Kjoules

Explanation:

Using K. E=1/2 Mv^2

=1/2x1400x35x35

=857500joules

=857.5KJ

Answer Link

Otras preguntas

What is the slope and y-intercept this table?​
How does drinking a lot of water help your system ​
HELP PLEASE!!! 100 points
Antagonist in the lost boy by Greg Ruth
what was a negative effect of the columbian exchange?
how to solve 37 divided by 68228​
Is 9,912 - - 798 positive or negative? positive negative PLS HELP ITS ON IXL I CANT GET IT WRONG!!
Read the selection and the question, and then choose the option that best answers the question. Si se da usted un golpe en la cabeza, puede escuchar las recomen
Which two of these options are part of an effective multimedia presentation? Involve your audience in the presentation. Include everything you’ll say during t
Divers who go to great depths in the ocean experience large differences in pressure between the surface and their final destinations below the surface. At times