Visleydi Visleydi
  • 04-03-2021
  • Chemistry
contestada

If I have 2.500 grams of magnesium how many moles of magnesium do I have?

Respuesta :

M7Yasuo
M7Yasuo M7Yasuo
  • 11-03-2021

Answer:

0.1029(rounded to sig figs)

Explanation:

convert from grams to moles

Amount in grams/molar mass of substance

Molar mass of Mg=24.305

So, 2.500/24.305=0.1028594939

Rounded to 0.1029

Answer Link

Otras preguntas

Molly claims that she doesn’t have to proofread her code for typos because the interpreter will catch her mistakes for her. Is she correct? A. Yes, the compiler
what is the equation of (-3,12) and (0,7)
QUICK! Please help, will give brainliest
Help me plz:) dont get it
7-Eleven sells phone for $80 and charges $0.15 to send a text. which equation shows the total cost, C, of sending "t" texts? a) C=80t + 0.15 b) C=80 + 15t c) t=
why is measuring biodiversity important for scientists
japanese haiku differ from english romantic poems because
which statements are true about routers? check all that apply.
Compressing a file is also called _____ the file.
A neuron is a cell that communicates information along electric pathways. When you learn something new, your neurons have to build new pathways.Based on the sen