laur33351 laur33351
  • 03-03-2021
  • Chemistry
contestada

What is the mass of 500 mL of
1.0 M of H2O?

Respuesta :

cameronbonner
cameronbonner cameronbonner
  • 03-03-2021

Answer:

In order to obtain a volume of

1 L

,

500 mL

of water must be added to the original solution of

500 L

.

Explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Fie{a:b=6 a:c=2 a-c=18.Calculeaza A=... B=... C=....
When do you use a la, al, and a el, in spanish?
if there were 140 problems how many could you miss if you wanted 80%? Like if you did a test, that had 140 problems and you wanted to at leas get 80%, how many
Can someone tell me how to do this?
If the total number of pages in a book,62%have pictures and the rest have no pictures.There are 310 pages with pictures in the book A) what is the total number
Which logarithmic equation is equivalent to 82 = 64?
If the value of the US dollar declines in relation to other currencies, goods imported into the United States will not be allowed to enter the country. become l
How does the atmosphere affect the condition of earth?
A teacher describes a mathematical system that can be used to convert the weight of water to the mass of water. What is the teacher most likely describing?
Society’s future largely depends on the successful socialization of new members. true or false