aalasherna921 aalasherna921
  • 02-03-2021
  • Physics
contestada

If an object has a mass of 25 grams and a volume of 5 mL, then what is the density of the object?

Respuesta :

Kjcammon12
Kjcammon12 Kjcammon12
  • 02-03-2021

Answer:

5

Explanation:

density = mass/volume

density = 25g /5 mL

density = 5

Answer Link

Otras preguntas

A square-shaped deck has an area of 289 ft2. What is the perimeter of the deck?
The WTO represents more than 95% of the world's trade. True or false
-7x-27=8-1(x-19) show how to get this
In math,the word dilate means to?
According to economists like Adam Smith, who benefits from free trade? only sellers only buyers no one both buyers and sellers?
Find x when P = 21. P = x(x - 1) / 2
what is three fiths of 45
suppose ken has 25 coins in nickels and dimes only with a total of $1.65. How many of each coin does he have?
A large truck parked on a hill has more ____ energy than a car parked next to it.
why are agricultural products hard to grow in north alaska