lemonrya000 lemonrya000
  • 02-03-2021
  • Physics
contestada

.
A .63 kg ball is moving at 4.3m/s. What is the momentum of the ball?

Respuesta :

mamyamirah
mamyamirah mamyamirah
  • 03-03-2021

Answer:

Given Mas (m) =63kg

velocity (v) =4.3m/s

momentum (p) =?

p=mv

63kgx4.3m/s

270.9kg.m/s

the momentum =270.9kg.m /s

Answer Link

Otras preguntas

Tickets to a play cost $5 for adults and $2 for children. If 1,750 tickets were sold for a total of $7,100, how many children’s tickets were sold? Can someone e
Force and Motions: Pushes and pulls of all kinds are________.
Solve: K= 2(11 - k) + 14
How was Martin Luther King a significant figure in the Civil Rights Movement?
Air Mass is a large body of air that has the same ____________ and ___________ throughout.
Which substance does not obey the Lewis octet rule? a. O₂ b. NO c. CO d. N₂ Can anyone explain this one for me?
food couldn't reach the stomach without the esophagus and the what
How many seconds in 2.6 days
What hardships did the south face after the civil war????
Which of the following occurs during anaphase I of meiosis? (A) Formation of tetrads (B) Separation of homologous chromosomes (C) Crossing over (D) Separation o