devilishdylan6196 devilishdylan6196
  • 02-03-2021
  • Physics
contestada

A ball with an initial velocity of 12 m/s is rolling up a hill. The ball accelerates at a rate of -2.6 m/s/s.

Respuesta :

samuelonum1
samuelonum1 samuelonum1
  • 03-03-2021

Answer:

4.61 seconds

Explanation:

Given data

Initial velocity= 12m/s

acceleration= -2.6m/s^2

From the given data

we can find the time t

we know that

Acceleration= velocity/time

time= velocity/acceleration

time= 12/2.6

time= 4.61 seconds

Answer Link

Otras preguntas

find x and y with solutions​
How to call setstate on class component react.
Help I'll give brainliest
don't need help √√√√√√√√√√√√√√√√√√√√√√√√√√√√√√√√√√√√√√
Which of the following describes a scenario that could stall the winds of the jet stream? Faster global convection currents Decreasing radiation from the sun E
what does CPCTC represent and when would you use it?
Emilio earns $12 per hour and work seven hours per day the store offers him a raise a 50% increase per hour after the race how much will a emilio make per hour
A coast embayed with numerous estuaries is likely to be ________. a shoreline of submergence a shoreline of emergence a compound shoreline a natural shoreline a
Y-1=-4(x+0) what’s the answer
Pls help I’ll brainlest for the correct answer